Oro sausintuvų pagrindai

Oro sausintuvų pagrindai

Vakarinė Lietuvos pakrantė yra skalaujama Baltijos jūros, kuri lemia santykinai drėgną orą visoje šalyje. Vidutinis oro drėgnumas Lietuvoje siekia net 80%. Nors uždaroje patalpoje drėgmės lygis ne visada priklauso nuo bendrų vietovės oro parametrų, dažnai oro drėgmė iš lauko persikelia į namus. 

Vakarinė Lietuvos pakrantė yra skalaujama Baltijos jūros, kuri lemia santykinai drėgną orą visoje šalyje. Vidutinis oro drėgnumas Lietuvoje siekia net 80%. Nors uždaroje patalpoje drėgmės lygis ne visada priklauso nuo bendrų vietovės oro parametrų, dažnai oro drėgmė iš lauko persikelia į namus. Normalus oro drėgmės lygis kambario temperatūroje (20°C) turėtų būti nuo 30% iki 50%. Jei patalpoje nėra palaikomas optimalus drėgmės lygis, kenčia ne tik žmogaus organizmas, augalai, gyvūnai, bet ir baldai, kiti patalpoje esantys daiktai. Jei patalpoje per drėgna, ore lengviau dauginasi įvairios bakterijos. Dėl šios priežasties gali atsirasti pelėsis bei sukelti įvairias ligas. Jei jūsų namuose oras yra per drėgnas, optimalus sprendimas - oro sausintuvo panaudojimas. Šis prietaisas surenka ore esantį drėgmės perteklių.


Oro sausintuvą standartiškai sudaro 4 pagrindinės dalys:

  • Kompresorius - jis veikia panašiai kaip freono dujos oro kondicionieriuje. Kompresorius yra reikalingas tam, kad vėsintų oro sausintuvo rites.
  • Kaitintuvas surenka aušinimo metu išsiskyrusią šilumą.
  • Kondensacinės ritės kondensacijos principu išskiria iš oro vandenį.
  • Vandens rezervuaras naudojamas surinktam vandeniui saugoti.

Oro sausintuvo veikimo principas:
Patalpoje esantis oras ir įtraukiamas į sausintuvo vidų, kuriame susiduriama su atvėsintomis ritėmis. Kondensacijos proceso metu šalinamas iš oro vanduo (vandens garai) nusėda ant ričių ir jomis nuteka į vandens rezervuarą. Išsausintas oras pašildomas ir išstumiamas atgal į patalpą.
Dažniausiai vandens rezervuaras yra įmontuotas taip, kad jį būtų galima lengvai išimti bei nesunkiai pašalinti sukauptą vandenį. Jeigu sausinama ypač drėgna patalpa, arba reikalingas nuolatinis sausinimas, prie esamos sistemos gali būti montuojama žarna, kurios dėka vanduo pašalinamas tiesiai į nutekėjimo sistemą.
Daugelis sausintuvų gali veikti ilgą laiko tarpą be jokios priežiūros.

Oro sausintuvų tipai
Rinkoje yra išskiriami keturi oro sausintuvų tipai, t.y. kompresorinis drėgmės surinkėjas, desikantą, Peltier elementus ar silikagelį naudojantis oro sausintuvas.